Samsung Kamera Kurulumu

Samsung Kamera Kurulumu

Sistemler network alt yapısıyla çalışmaktadır, bu nedenle kameranın çalışabilmesi için  switch ile  kamera arasına network kablosu çekilmelidir. Samsung kamera sistemlerinde yüksek veri transferi için Gigabit switch kullanılmalı network kablosu CAT 6 olmalıdır. Cat 6 kablo ile 150 mt ye kadar ( kablo kalitesine göre değişir kesin değildir) ip kamera çalıştırılabilir. Mesafe daha fazla ise alt yapı fiber optik sistem olarak oluşturulmalıdır.Kamera ile  switch arasına fiber kablo çekilip ,fiber kablo network dönüştürücüler kullanılmalıdır. İp kamera beslemesi için kamera yanında ekstra bir besleme kablosu çekilmeli yada kamerada POE ( power over ) desteği var ise power over  switch kullanılarak kamera beslemesi network kablosu üzerinden verilebilir. Uzun mesafelerde poe  switch yerine kamera altına takılacak bir adaptör ile kamera beslenmelidir.

 

Samsung Kamera Kurulumu

wise-net-lite-banner (1)

1- Toplu halde internetten izleme sayısına bağlı olarak ihtiyaç duyulacak bağlantı hızı farklılıklar gösterir, 2 kameraya kadar 250 kbit upload erişimi yeterli olabilir.

Ancak sayı artıkça upload değerininde yükseltilmesi gerekir. Bu durum görüntü akışı ve kalitesini yükseltecektir.

2- Birden çok Samsung Kamera izlenmek isteniyorsa video server veya toplu izleme arayüzüne sahip programlarının kurulması kullanılabilirlik açısından daha sağlıklı olacaktır.(Genellikle 4-8 gibi sayılara kadar üretici firma ücretsiz olarak bu programları sağlar. Video server kurulacak ise sürekli çalışan bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.)

3-Mevcut modeminizde gerekli en az bir açık port (Ip Kameraya yönlendirme yapmak için kullanılacaktır.)

4-En az bir kablolu veya kablosuz ip kamera.

Samsung kameraların en büyük farklılıklarından biride bilgisayar, dijital video sunucu veya sunucu olmadan internete direk bağlanabiliyor olmasıdır. Modeminizde’ki mevcut bir r45 portundan veya kablosuz olarak bağlanabilir. Modeminiz bir köprü görevi yaparak internete erişimini sağlayacaktır.

Var olan ağınıza entegre etmek için izlenecek yöntem:

1-Samsung kameramızı yapısal olarak ağa bağlıyoruz.

2- Genelikle Samsung kameranızla birlikte gelen ve Samsung kameranın ipsinini bulmak için kullanılan programı kuruyoruz.

Gateaway olarak modemimizin ip adresini kullanıyoruz ve mevcut ağın yapısına uygun bir ipiyi kameraya atıyoruz. Acık olduğunu düşündüğünüz bir port belirliyoruz. Ip kameranın network ayarlarını sabitliyoruz.

Aşağıdaki örnek gibi bir yapı olacaktır;

Samsung kameraya atadığımız ip: 192.168.2.10

modemimizin ipisi 192.168.2.1 gateaway olarak kullanılacaktır.

port: 2020

3- Modeminizin ip adresini internet tarayıcısına yazarak arayüzüne giriş yapıyoruz.

4- Modemimizin port yönlendirmesinin açık olduğundan emin olalım. Samsung kameraya atadığımız adresi ve port numaralarını ekleyip aktif hale getirdikten sonra modem ayarlarını kaydetip yeniden başlatıyoruz.

Bu durumda modem ve Samsung kameramız iç ağdan izlenmeye hazır durumu getirilmiştir. Örnek olarak internet tarayıcımızın adres satırına 192.168.2.10:2020 yazdığımızda karşımıza bir kereye mahsus olarak activex denetimi uyarısı çıkacaktır , kabül ederek arayüzün yüklenmesini bekliyoruz. Samsung kameranın detaylı ayarlarını bu arayüzden yapabiliriz. Görüntü kalitesi , ses ayarları , şifreleme gibi.

Buraya kadar yaptıklarımız yerel ağ içinde görüntü almak ve ayarları değiştirmek içindi. İç ağın dışından, yani herhangi bir internet altyapısı olan başka bir ortamdan izleyebilmek için birkaç adım daha gerekmektedir.

Modemimizin dış ipsini öğrenmek için aşağıdaki sitelerden yararlanabiliriz.

www.whatismyip.com

www.ipbilgi.com

İç ağda 192.168.2.1 olarak gözüken modem adresimiz burada 88.212.90.135 gibi bir değer olarak gözükecektir.

Eğer sabit bir ip adresi için başvuru yapılmamışsa bu adres modemin her kapanıp açılışında değişecektir. İşinizi kolaylaştıracak sabit bir ip adresi edinmekte yarar vardır.

Bu durumu test etmek için mevcut ağınızın dışından yani farklı bir dış ipden internete bağlı olmanız gerekir. Aksi durumda; Samsung kameranın bağlı olduğu ağdan giriş yaparak görüntü alamazsınız.

Yukardaki örnekten farklı olarak öğrendiğimiz dış ip adresini ve yönlendirme için kullandığımız portu, internet tarayıcısının adres satırına aşağıdaki gibi girerek kameranın görüntüsüne ve ayarlarına ulaşabiliriz.

http://88.212.90.135:2020

Bu uygulamayı ağa dahil ettiğimiz her bir kamera için ayrı ayrı yapmamız gerekecektir.

Not: Bu metin temel bilgileri içermektedir. Daha geniş ve kapsamlı projelerde teknik destek alınmasıda fayda olacaktır.

 


Samsung Kamera Sistemleri

Samsung Kamera hakkında  ..
Samsung kamera kurulumunda dikkat edilmesi..
Samsung Kamera Özellikleri..
Samsung kamera kayıt programı
Samsung IP Kamera Uygulama Alanları
Samsung CCTV
Samsung Kamera Avantajları
Samsung Kamera S.S.S

bilgilendirme..

Projeleriniz ile ilgili teklif almak için tıklayın.

İletişim sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

Bizi seçenleri görmek için tıklayınız

Powered by themekiller.com